“Sekrety inteligentnego domu – Oszczędności”- artykuł Macieja Turskiego w magazynie “Elektroinstalator”

Sekrety inteligentnego domu, Maciej Turski

Odcinek 2 – Oszczędności

Branża inteligentnych domów rozwija się dynamicznie. Rozwiązania Smarthome pojawiają się coraz silniej w świadomości inwestorów budujących domy i wykańczających swoje mieszkania. Wraz z zainteresowaniem klientów rośnie liczba wykonawców automatyki. Swoją ofertę o zakres inteligentnych domów rozszerzają wykonawcy instalacji elektrycznych, systemów alarmowych, instalatorzy napędów i stolarki otworowej oraz firmy wykańczające nieruchomości pod klucz.

Trudno się zatem dziwić, że w wielu przypadkach inwestorzy, którzy poszukują wykonawcy są bardziej wyedukowani na temat korzyści płynących z wdrożenia systemu, niż sami wykonawcy. Z ankiety przeprowadzonej wśród klientów wynika, że ich głównymi bodźcami do zainteresowania się tematyką Smarthome była chęć obcowania z nowoczesną technologią i zwiększenie komfortu. W świadomości Polaków inteligentny dom to willa o powierzchni tysiąca metrów kwadratowych lub penthouse w centrum dużego miasta. Wykonawcy i producenci nie walczą z tym stereotypem, wykorzystując zdjęcia tego typu przestrzeni w swoich katalogach i stronach internetowych. I takich właśnie klientów pozyskują. Stanowią oni jednak jedynie promil wszystkich potencjalnych inwestorów.

Argumenty związane ze wzrostem bezpieczeństwa i oszczędnościami według ankiety okazały się drugorzędne. Tymczasem system automatyki budynku jednorodzinnego skierowany na generowanie oszczędności okazuje się inwestycją o bardzo korzystnej stopie zwrotu. I ta hipoteza, poparta odpowiednimi argumentami w perspektywie czasu może zwiększyć liczbę potencjalnych klientów o rzędy wielkości. Warunek jest jeden – by osiągnąć oczekiwaną stopę zwrotu, system automatyki musi być od początku „nastawiony na oszczędzanie”. Rezygnujemy zatem z dużej liczby przekaźników, paneli naściennych, ściemniaczy i dodatkowych akcesoriów!

 

Opis projektu

Jako modelowy przykład instalacji przyjmijmy piętrowy, jednorodzinny dom o powierzchni 140 m2 zamieszkały przez rodzinę z dwóją dzieci. Przyjmujmy, że dom jest dobrze izolowany, ogrzewany kotłem gazowym. Dom wyposażony jest również w podstawowy system alarmowy oparty na czujkach ruchu oraz kontaktronach okiennych. System automatyki, na którym oprę wyliczenia to austriacki Loxone. Oczywiście istnieje wiele innych, konkurencyjnych rozwiązań, które gwarantują identyczną lub podobną funkcjonalność. Każdy instalator powinien odnieść te kalkulacje do rozwiązania, które sam wdraża. W poniższych kalkulacjach musi pojawić się jeszcze jeden istotny koszt – koszt robocizny. Cena realizacji zależy od wielkości obiektu, liczby punktów, miejsca instalacji, obłożenia kalendarza wykonawcy i wielu innych czynników. W ogromnym uproszczeniu określę koszt realizacji systemu na 50% wartości instalowanego sprzętu, jednak każdy wykonawca powinien zastosować swoje standardy wyceny.

 

Zakres 1 – ogrzewanie

Cel: Dzięki ustalaniu precyzyjnej temperatury, sterowaniu strefowemu oraz przełączaniu między temperaturą komfortu a ekonomiczną obniżyć koszt ogrzewania o 30%. Dodatkową funkcjonalnością będzie czasowe obniżanie temperatury zadanej po otwarcie dowolnego z okien w budynku.

Cały dom należy podzielić na cztery strefy, np. salon z jadalnią, garaż oraz dwie sypialnie. Tam umieścić czujniki temperatury. Wszystkie inne pomieszczenia przypisać do najbliższego czujnika. Zmianę temperatury umożliwiać będzie aplikacja mobilna, zaś zmiana trybu komfort/ekonomiczna odbywać się będzie poprzez odczyt stanu uzbrojenia systemu alarmowego.

Koszt:

 • 1x Miniserver Loxone – 2 500 zł
 • 4x Analogowy czujnik temperatury 0-10V – 320 zł
 • 12x Napęd termiczny – 960 zł
 • Akcesoria dodatkowe i elementy łączeniowe – 300 zł
 • Koszt przewodów (120 m YTDY, 40 m YKSY) – 360 zł

Łącznie z robocizną: 6660 zł

Roczny koszt ogrzewania domu: 2 700 zł

Oszczędność: 810 zł/rocznie

 

Zakres 2 – elektryka i oświetlenie

Cel: Dzięki centralnemu wyłączaniu wybranych obwodów elektrycznych i oświetleniowych, pomp cyrkulacyjnych i obiegowych w czasie nieobecności i snu domowników obniżyć koszt prądu elektrycznego o 20%.

Koszt:

 • Elementy zainstalowane do obsługi ogrzewania – 0 zł
 • 4x Stycznik czteropolowy – 480 zł
 • Akcesoria dodatkowe i elementy łączeniowe – 20 zł

Łącznie z robocizną: 750 zł

Roczny koszt energii elektrycznej (4 000 kWh, G11): 2 400 zł

Oszczędność: 480 zł/rocznie

 

Zakres 3 – bezpieczeństwo

Cel: dzięki zastosowaniu zaworów odcinających wodę, gaz oraz prąd elektryczny w sytuacjach zagrożenia oraz raportowaniu o wykrytych zagrożeniach za pomocą urządzeń mobilnych oraz sygnalizatorów dźwiękowych zminimalizować ryzyko powstania szkód w wyniku zalania i pożaru. Oszczędność wynikająca z zabezpieczenia się przed niepożądanymi sytuacjami nie ujawnia się bezpośrednio w portfelu inwestora, ale może zostać obliczona na podstawie statystyki podobnych zdarzeń w Polsce.

Koszt:

 • Elementy zainstalowane do obsługi ogrzewania oraz obwodów elektrycznych – 0 zł
 • Centralny zawór odcinający wodę – 400 zł
 • Centralny zawór odcinający gaz – 550 zł
 • Dodatkowy stycznik czteropolowy – 120 zł
 • 3x Czujka zalania – 210 zł
 • 3x Dualna czujka pożarowa – 480 zł
 • 1x Dodatkowa karta wejść systemu alarmowego – 170 zł
 • Akcesoria dodatkowe i elementy łączeniowe – 65 zł
 • Koszt przewodów (40 m YDYp) – 65 zł

Łącznie z robocizną: 3 900 zł

Częstość wystąpień pożaru (wg. danych PGP i GUS): 11,28 na 1000 domów i mieszkań rocznie

Koszt szkody (średnia wartość wykończenia i wyposażenia domu): 200 000 zł

Ze względu na trudności w uzyskaniu statystyk dotyczących zalania w gospodarstwach domowych, wprowadzona zostanie identyczna, jak w przypadku pożarów częstość wystąpień, zaś koszt uszkodzenia (wymiana podłóg, odświeżenie, renowacja mebli) zostaje określony na 20 000 zł. Dane te mogą być jednak istotnie zaniżone.

Oszczędność na podstawie wyliczenia prawdopodobieństwa dla zalania i pożaru wynosi: 2480 zł/rocznie.

 

Podsumowanie

Łączny koszt systemu automatyki nastawionego na generowanie oszczędności wraz z oszacowaną robocizną wynosi 11 310 zł, zaś szacowana oszczędność roczna wynosi 3 770 zł. Oznacza to stopę zwrotu z inwestycji na poziomie 33%. System zwróci się po trzech latach! Dodatkowo pojawiają się korzyści, które wymykają się ocenie finansowej, takie jak poczucie bezpieczeństwa i kontroli, zabezpieczenie życia rodziny oraz wygoda obsługi inteligentnego domu. Te argumenty sprawiają, że znacząco poszerza się liczba klientów na proste – i co ważniejsze – powtarzalne warianty instalacji automatyki! Kompletne rozwiązanie pod kątem sprzętowym, programowym oraz organizacji pracy może być w prosty sposób powielane na kolejne inwestycje. Gotową aplikację na system Loxone realizującą wszystkie przedstawione w artykule funkcje otrzymasz pisząc na mój adres e-mail i powołując się na ten artykuł.

Maciej Turski

ekspert ds. inteligentnych domów i nowoczesnych technologii w budownictwie,
autor książki „10 mitów inteligentnych domów”