loader image

Loxone dla profesjonalisty cz. 5 – Moduły interfejsów – En Ocean Extension, 1-Wire Extension, IR Extension

MODUŁY INTERFEJSÓW          

EnOcean Extension

Moduł EnOcean wraz z anteną daje możliwość integracji urządzeń bezprzewodowych opartych na standardzie EnOcean. Są to zarówno czujniki: przyciski, kontaktrony, czujniki środowiskowe, jak i elementy wykonawcze: przełączniki, ściemniacze, zawory. Dzięki konstrukcji zupełnie pozbawionej przewodów i wymiennych źródeł zasilania instalacja ich jest łatwa nawet w trudnych warunkach takich jak: zabytki, szklane ściany, ściany wykonane w wysokim standardzie. Moduł umożliwia komunikację ze 128 urządzeniami nadawczymi oraz 128 odbiornikami. Zasięg sygnału w przestrzeni zamkniętej bez dodatkowych powielaczy sygnału wynosi 30 metrów.

 

1-Wire Extension

Moduł 1-Wire to bardzo ważny interfejs z punktu widzenia ekonomii systemu. Dzięki niemu do systemu automatyki budynkowej można podłączyć niedrogie czujniki temperatury oraz wilgotności. Możliwe jest podłączenie do 32 tego typu czujników. Ponadto na bazie kluczy iButton pracujących w tym standardzie możliwe jest wprowadzenie do systemu funkcji kontroli dostępu.

 

IR Extension

IR Extension to już ostatni opisywany interfejs do magistrali Loxone BUS. Umożliwia on dołączenie do ośmiu elementów polowych nazwanych przez producenta IR Module, które w założeniu mają się znajdować w konkretnych pomieszczeniach. Elementy te muszą zostać połączone magistralą o długości nie przekraczającej 500m. Transmisja na tej magistrali jest zgodna z RS-485. Każdy z modułów polowych posiada dwa złącza typu jack 3.5mm, których używa się do podłączenia nadajników podczerwieni. Nadajniki te mogą wysyłać komendy podczerwieni we wszystkich powszechnych standardach (RC-5, RC-6, RCA itp.) z wyjątkiem standardu firmowego Bang & Olufsen. Umożliwia to integrację z systemem inteligentnego budynku telewizorów, stacji muzycznych, klimatyzatorów i innych urządzeń obsługiwanych poprzez piloty podczerwieni. Ponadto w każdym z elementów polowych znajduje się element odbiorczy. Może on służyć do rejestracji i nauki rozkazów, ale również do obsługi i sterowania systemem przy pomocy każdego ze standardowych pilotów.