loader image

Pierwszy kościół pasywny w Polsce

Temat budownictwa pasywnego jest nam bardzo bliski. Przypomnijmy – budynki pasywne, to takie, które mają wyjątkowo wyśrubowane parametry określające zużycie energii. A dokładniej – muszą być tak skonstruowane, by do ich używania potrzeba było bardzo mało energii elektrycznej i cieplnej. Ile dokładnie? Domy pasywne to standard NF15 – oznacza to, że budynki mają zapotrzebowanie na energię niższe niz 15 kWh na metr kwadratowy na rok. Ile to jest dokładnie? Gdyby dom ogrzewać energią elektryczną, to według dzisiejszego cennika byłoby to 9 zł! Albo półtora litra oleju opałowego! I to właśnie opierając się na tych zasadach i standardach powstał pierwszy w Polsce kościół pasywny. To niewątpliwie duża promocja tego rodzaju budownictwa.

 

Więcej informacji o tym projekcie na stronie Regiodomu.

 

ps. Domy energooszczędne różnią się od domów pasywnych właśnie parametrem NF, który jest mniej wyśrubowany i wynosi 40, czyli prawie trzykrotnie więcej niż dla domów pasywnych.

 

Dlaczego na tym blogu piszemy właściwie o domach pasywnych, energooszczędnych i samowystarczalnych? Nie udałoby się osiągnąć tak wyżyłowanych parametrów domu bez zarządzania wszystkimi instalacjami za pomocą systemu automatyki. Rozwiązania takie jak Loxone czy KNX wręcz muszą być zastosowane w takich budynkach, by spełniły one określony kryteria. To bardzo ważne, gdyż jest jasną przesłanką do tego, by automatykę w domu traktować nie tylko jako gadżet, ale narzędzie do generowania oszczędności.