loader image

Jakie oszczędności generuje inteligentny dom?

Chociaż budowa inteligentnego domu jest dość dużym kosztem, można zaobserwować coraz większe zainteresowanie tym tematem. To bardzo dobra wiadomość, ponieważ oznacza wzrost świadomości klientów. Wszak inteligentny dom w dłuższej perspektywie niesie ze sobą wiele korzyści, zarówno dla domowego budżetu, jak i dla komfortu użytkowania.

Jeśli planujesz budowę inteligentnego domu, ważne jest, aby dokładnie zaplanować projekt i zrobić odpowiednie wyceny. Dzięki temu można uzyskać pełen obraz kosztów. Dobrze jest, aby wszelkie udogodnienia oferowane przez smart home były dokładnie wyszczególnione już na etapie projektowania. W znacznym stopniu ułatwi to budowę i sprawi, że korzystanie z domu będzie wygodne i intuicyjne. Zespół Futunext z przyjemnością pomoże Ci dokonać kluczowych decyzji w budowie wymarzonego inteligentnego domu.

Formularz Rezerwacji

Dowiedz się więcej

Jakie udogodnienia oferuje inteligentny dom?

Smart home to budynek, w którym wiele urządzeń i systemów jest ze sobą połączonych i zarządzanych za pomocą specjalnego oprogramowania lub urządzeń sterujących. Umożliwia to automatyzację wielu procesów i czynności. Korzystanie z automatyzacji daje także kontrolę, nad różnymi funkcjami budynku, takimi jak oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzacja i wiele innych.

Krótko mówiąc, domownik może w komfortowy sposób kontrolować procesy i wpływać na wiele czynników, takich jak temperatura panująca w domu, poziom oświetlenia, optymalizowanie zużycia energii. Może nawet sprawdzić w dużej odległości czy aby na pewno wszystkie okna w domu są zamknięte. Wśród udogodnień znajduje się również automatyczne zasuwanie i odsłanianie rolet, zamykanie lub otwieranie drzwi wejściowych na odległość, i wiele innych. 

Warto pamiętać, że każdy projekt inteligentnego domu jest projektem szytym na miarę, dostosowanym w sposób absolutny do przyszłych mieszkańców i dopasowany do ich indywidualnych preferencji. Ma to swoje odzwierciedlenie przykładowo w kontroli poziomu jasności, lub temperatury powietrza. Dzięki ustaleniu takich informacji można skalibrować ustawienia w taki sposób, by generować oszczędności bez jednoczesnej straty na komforcie korzystania z inteligentnego domu. 

W jaki sposób zarządzać systemami w inteligentnym domu?

Instalacje smart home to nowoczesne rozwiązanie do automatyzacji i zarządzania budynkiem, które zapewnia wygodę i komfort użytkowania oraz może przyczynić się do oszczędności. Zarządza się nim przy pomocy odpowiednio skalibrowanej aplikacji, obsługiwanej na smartfonach, tabletach lub specjalnych kontrolerach. Najwygodniej jest, kiedy wszystkie systemy inteligentnego domu są zintegrowane, ponieważ można wtedy zarządzać wszystkimi opcjami z jednego miejsca. Takie możliwości daje nam system KNX. To pierwszy na świecie otwarty standard zarządzania i kontroli sprzętu i budynków.

Wiele osób zastanawia się, czy serwisowanie skomplikowanych systemów w inteligentnych domach jest kosztowne i jak często powinno być przeprowadzane. Na szczęście odpowiedź wielu uspokoi. Okazuje się, że automatyka w domu smart nie wymaga dodatkowego serwisowania. Jeśli jednak dojdzie do awarii, najczęściej mamy do czynienia z uszkodzeniem zasilacza. Takie awarie zdarzają się również w domach z klasyczną instalacją, w związku z tym nie ma powodów do niepokoju. 

Co to jest system KNX i dlaczego jest najlepszy?

System KNX (ang. Konnex) jest międzynarodowym standardem komunikacji dla inteligentnych budynków. Jest to otwarty standard, który pozwala różnym urządzeniom i systemom w budynku wymianę informacji i współpracę ze sobą poprzez jedno połączenie sieciowe. Zapewnia szeroki zakres funkcji automatyzacji budynku, takich jak sterowanie oświetleniem, wentylacją, grzaniem, klimatyzacją i innymi urządzeniami. Może być również wykorzystywany do monitorowania i kontrolowania zużycia energii oraz do zapewnienia bezpieczeństwa i ochrony budynku.

KNX pozwala również na integrację różnych urządzeń i systemów, takich jak systemy audio-wideo, systemy alarmowe czy systemy nawadniania ogrodu, co zapewnia ich zarządzanie z poziomu jednego interfejsu. To bardzo wygodne i intuicyjne udogodnienie. System KNX jest niezawodny i bezpieczny, ponieważ jego działanie oparte jest na protokole komunikacyjnym o wysokiej wydajności, co zapewnia szybkie i bezbłędne przesyłanie danych. 

Podsumowując, system KNX jest dobrym wyborem przy budowie inteligentnego domu ze względu na jego elastyczność, niezawodność, bezpieczeństwo i łatwość zarządzania. Pozwala on na automatyzację wielu procesów w budynku i integrację różnych urządzeń i systemów, co zwiększa wygodę użytkowania i umożliwia na optymalne wykorzystanie zasobów. Jest również dobrze rozwinięty i cieszy się dużą popularnością, co umożliwia łatwe znalezienie odpowiednich urządzeń i firm oferujących usługi związane z instalacją i obsługą systemu.

Co zaoszczędzisz posiadając inteligentny dom?

Smart Home to nie tylko komfort mieszkania, ale również oszczędność czasu i pieniędzy. System inteligentnego oświetlenia jest w stanie automatycznie wyłączać światła w pomieszczeniach, gdy nie są używane, co zmniejsza zużycie energii elektrycznej. Inteligentny termostat dostosowuje temperaturę w domu w zależności od obecności ludzi i warunków zewnętrznych, co optymalizuje zużycie energii grzewczej. Smart home może również pomóc w oszczędzaniu wody poprzez automatyczne kontrolowanie wykorzystania wody w ogrodzie i na tarasie. Samoczynnie dostosowuje ilość wody, jaką należy podlewać rośliny w zależności od pogody i potrzeb roślin.

Posiadając inteligentny dom, zaoszczędzisz pieniądze na etapie eksploatacji. Zmniejszenie wydatków na energię, ogrzewanie i wodę ma bardzo pozytywny wpływ na środowisko naturalne, zatem będąc posiadaczem inteligentnego domu przyczynisz się do ochrony cennej natury. Rozsądne korzystanie z wielu udogodnień może generować oszczędności dzięki automatyzacji i optymalizacji zużycia energii. Warto jednak zainwestować w budowę smart domu z Futunext, przede wszystkim ze względu na wysoki poziom bezpieczeństwa, komfortu. 

Bezpłatna wycena online

Określ powierzchnię inwestycji

50 m2
250 m2
500 m2
750 m2
1000 m2
Wyceń
Przejdź do wyceny