Kurs wprowadzający SmartHome Ready – Nowoczesne instalacje domowe – Część V – Darmowy fragment kursu

Czy chciałbyś mieć nowoczesny, wygodny i oszczędny dom? Na pewno tak. Zatem co go charakteryzuje? Przemyślane rozwiązania architektoniczne? Piękna bryła budynku, dobrze dopasowany rozkład wnętrz, użyte kompozycje kolorystyczne i dodatki? Niewątpliwie tak.
Użyte materiały? Ekologiczne, odporne na upływ czasu, trudne warunki zewnętrzne, mające dobre współczynniki energooszczędne i po prostu ładne? Na pewno. Ale czy to wszystko?

Dobry dom, to dobre instalacje. Oświetlenie, które podkreśla walory pomieszczeń. Oszczędne ogrzewanie, które daje komfort. Przemyślana lokalizacja gniazd naściennych i włączników. Stabilna sieć komputerowa, która sięga do każdego kąta domu i poza niego. Prosty w obsłudze system alarmowy, który realnie chroni rodzinę i dobytek. Rozwiązania multimedialne, które zamienią salon w prawdziwe kino.

Dotychczas zaprojektowanie instalacji spełniającej powyższe oczekiwanie było kosztowne i skomplikowane. Wymagało korzystania z usług wielu wykonawców, specjalistów w swoich dziedzinach. Jedni doradzali, inni projektowali, jeszcze inni wykonywali. Potrzebne były dodatkowe nakłady pracy na ich koordynację, gdyż zwykle zajmowali się oni jedynie fragmentem całej instalacji. Zamiast „domu szytego na miarę” pojawiało się szerokie pole do popełniania błędów, brak odpowiedzialności oraz kolejne opóźnienia i poprawki. Ponadto, każda z tych instalacji wymagała zakupu urządzeń we wczesnej fazie budowy/remontu. Niewielu na to stać.

Czy jest jakaś alternatywa? Polskie budownictwo wymaga dopasowania do realiów ekonomicznych
i zdrowego rozsądku.
Uświadomiliśmy sobie te potrzeby i stworzyliśmy standard SmartHome Ready®. Czym jest standard SmartHome Ready®?

  • To sposób na spójny projekt wszystkich instalacji domowych wykonany przez jedną osobę, co eliminuje problem konfliktów w dokumentacji.
  • To wiedza i narzędzia, umożliwiające każdemu samodzielną realizację projektu.
  • To możliwość wykonania wszystkich instalacji przez jedną ekipę wykonawczą, co znacząco zmniejsza koszt realizacji i minimalizuje ryzyko poprawek i opóźnień.
  • To ograniczenie początkowych kosztów do minimum. Najdroższą część nowoczesnych instalacji
  • – urządzenia – można kupić i zainstalować w przyszłości. Dom jest na to gotowy.
  • To szansa na oszczędność kilkudziesięciu tysięcy złotych podczas budowy lub remontu domu.
  • To jakość, na którą stać wszystkich Polaków.

Darmowy fragment

Przekazujemy Ci, całkowicie za darmo, fragment pierwszego zeszytu kursu SmartHome Ready®, dzięki któremu samodzielnie zaprojektujesz część instalacji domowej do obsługi rolet, żaluzji, markiz i elektrycznych karniszy. Nie ryzykuj, sprawdź jak standard SmartHome Ready® wygląda w praktyce.

 

Wprowadzenie

Drogi Kursancie, w tym zeszycie wspólnie zajmiemy się kluczową częścią instalacji przewodowej w domu – przewodami zasilającymi. Być może niektóre z elementów kursu pominiesz, niektórych inwestorów nie interesuje na przykład okablowanie do monitoringu domu. Jesteśmy jednak przekonani, że z tej części instalacji kablowej domu nikt nie zrezygnuje. W tej części kursu wspólnie zaprojektujemy okablowanie do gniazd zasilających znajdujących się zarówno w budynku, jak i poza nim.

Nie wyczerpuje to jednak tematu okablowania zasilającego nowoczesnego domu. Większość z przewodów zasilających zakończonych jest nie gniazdami zasilającymi, a wypustami, czyli wyprowadzone są z konstrukcji budynku, np. ze ściany i wprowadzone bezpośrednio do elementu, które zasilają. Ma to miejsce w przypadku obwodów oświetleniowych, rolet, wentylatorów i wielu innych urządzeń. Każdy z tych przypadków wymaga osobnej analizy, gdyż samo zasilanie to trochę za mało.

Dom w standardzie SmartHome Ready® wymaga przecież przygotowania do rozsądnego sterowania urządzeniami, do których przygotowujemy okablowanie. Efektem prac wykonanych w ramach tej części kursu będzie kompletna dokumentacja podstawowych obwodów zasilających w domu. Poprawność wykonanych prac sprawdzisz dzięki liście kontrolnej znajdującej się na ostatnich stronach tego zeszytu.

1.7 Rolety

Wstęp

Rozdział ten dotyczy mechanizmów, które są bardzo powszechnie stosowane
w nowoczesnych domach i mieszkaniach. Jeszcze do niedawna najpopularniejszymi mechanizmami okiennymi były żaluzje ręczne. Również ręcznie napędzane były rolety antywłamaniowe. Obecnie te, jak i wiele innych urządzeń wyposażonych jest w silniki, dzięki czemu rozwijanie, przesuwanie, przekręcanie lamelek możliwe jest za pomocą przycisków naściennych, pilotów, aplikacji mobilnych. By możliwe było zainstalowanie rolet lub innych napędów elektrycznych, niezbędne jest okablowanie zasilające oraz możliwość sterowania ich ruchem. Jak w każdym z rozdziałów kursu SmartHome Ready®, najpierw przekażemy Ci informacje jak wybrać najlepsze rozwiązania dla Twojego domu, a następnie poprowadzimy Cię krok po krok przez kolejne etapy projektowania.

 

Jakie rozwiązania możemy zastosować?

Ze względu na identyczny sposób działania, konstrukcję oraz sposób obsługi i zasilania,
w tej grupie urządzeń znajdują się:

W ramach tej części kursu wspólnie zaprojektujemy okablowanie do tych właśnie urządzeń. Używając słowa rolety będziemy mieli na myśli wszystkie rozwiązania z powyższej listy.

Jakie są możliwości obsługi rolet w standardzie SmartHome Ready®?

Przygotowaną w standardzie SmartHome Ready® instalację można wykorzystać na wiele różnych sposobów, niezależnie od wybranego producenta rolet i typu sterowania, na przykład poprzez:

Pisząc o automatyce mamy na myśli system inteligentnego domu (ang. Smarthome). Rozwiązanie to umożliwia sterowanie roletami z aplikacji mobilnych oraz współpracę rolet z oświetleniem, ogrzewaniem czy kinem domowym.

Jak zaprojektować instalację rolet?

Rolety, jak i inne mechanizmy rozwijane pełnią w domu wiele różnorodnych funkcji – to właśnie nimi kierowaliśmy się dzieląc je na kategorię. Zapoznaj się z poniższą listą i określ, jakie masz oczekiwania odnośnie Twojej instalacji rolet.

Możemy więc dostrzec, że możliwości rolet są spore i nie ograniczają się jedynie do kontroli nasłonecznienia pomieszczenia. Z perspektywy tworzenia nowoczesnego domu oraz filozofii SmartHome Ready® najważniejsze jest umożliwienie ich instalacji, nie zaś konieczność montażu na wczesnym etapie wykończenia domu lub mieszkania.

By możliwa była realizacja tej części projektu, należy przemyśleć, w których pomieszczeniach (lub przestrzeniach zewnętrznych) przewidujemy możliwość montażu rolet oraz gdzie chcieli- byśmy umieścić potencjalne włączniki do sterowania nimi.

Czy warto zaplanować więcej niż jedną osłonę okienną w danym oknie? Istnieją sytuacje, w których w jednym oknie przyda się więcej niż jedna osłona okienna, np.:

Rzadziej spotyka się sytuację, gdy zarówno wewnętrzny, jak i zewnętrzny mechanizm jest tego samego typu (np. wewnętrzna i zewnętrzna roleta montowane w ramach tego samego okna).

W przypadku planowania więcej niż jednego mechanizmu do danego okna, należy potraktować je jako osobne elementy podczas projektowania.